Jesienne first minute z SuperPKS

20-08-2019

 

Wykorzystajmy ostatnie promienie słońca, aby odwiedzić ciekawe miejsca, znajdujące się w bliższej i dalszej okolicy. Gdy po letnich wczasach, nasz budżet nie jest już tak duży, szczególną uwagę zwróćmy na niedrogie rozwiązania, które pomogą nam zminimalizować koszty i w prosty sposób zorganizować podróż. Jesienią, SuperPKS-em, z pewnością warto wybrać się choćby na weekend do Ciechocinka lub w Bieszczady.

Jak tanio dojechać do Ciechocinka?

Ciechocinek to z pewnością polska stolica uzdrowiskowa. Najpopularniejsza wśród kuracjuszy destynacja słynie przede wszystkim ze swych Tężni solankowych, które pomagają w leczeniu chorób dróg oddechowych. Ich historia sięga XIX wieku, a drewniana konstrukcja to ponad 7000 pali, na szczycie których znajduje się taras widokowy, gdzie możemy podziwiać panoramę miasta. Będąc w okolicach Tężni warto odwiedzić Zabytkową Warzelnię Soli, gdzie można zapoznać się z dawnymi sposobami i narzędziami, za pomocą których wydobywano sól. Ciekawym elementem Warzelni są także uzdrowiskowe utensylia: dawne przyrządy rehabilitacyjne, które przypominają narzędzia tortur, tablice sanatoryjne  oraz stare etykiety wód leczniczych. Wart odwiedzenia jest z pewnością Park Zdrojowy, w którym czuć przedwojenny klimat uzdrowiska. Spacerować w nim można licznymi alejami, które doprowadzą nas do jednej z najstarszych Pijalni Wód Mineralnych. Jednym z ciekawszych miejsc w Ciechocinku jest polowa cerkiew prawosławna, jedyna świątynia prawosławna w Europie, która zbudowana została bez użycia nawet jednego gwoździa. Ciechocinek ma także coś dla pasjonatów historii oraz sztuki – ci pierwsi mogą  odwiedzić rezydencją Prezydenta Ignacego Mościckiego, wzniesioną na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Leśnej, miłośnicy sztuki zaś znajdą tu liczne atrakcje w postaci koncertów, wystaw lub spektakli, które odbywają się nie tylko w sezonie letnim. SuperPKS oferuje wygodne i tanie połączenia do Ciechocinka z wielu miejscowości w całej Polsce. A dodatkowo mieszkańcy m.in. Lubelszczyzny, Dolnego Śląska, Podkarpacia czy Małopolski mogą wyruszyć  w podróż do Ciechocinka wprost spod drzwi swojego domu. A w Ciechocinku dotrzeć minivanem SuperPKS+ bezpośrednio pod wskazany adres. Poniżej wybrane połączenia do Ciechocinka w atrakcyjnych cenach: 

Kraków-Ciechocinek od 50 zł

Katowice-Ciechocinek od 45 zł

Łódź-Ciechocinek od 19 zł

Lublin-Ciechocinek od 59 zł

Gdańsk-Ciechocinek od 5 zł

Wrocław-Ciechocinek od 60 zł

Przemyśl-Ciechocinek od 89 zł

Poznań-Ciechocinek od 49 zł

Warszawa-Ciechocinek od 27 zł

A może rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Jesień to idealna pora roku na wypad w Bieszczady. Zanim wyruszycie w góry warto odwiedzić Sanok. Wizytówką miasta jest Stary Rynek o kształcie kwadratu o 100-metrowych bokach.  Został on wytyczony przez władze austriackie po przebudowie miasta w 1786 roku. Będąc w Sanoku niewątpliwe warto odwiedzić Muzeum Historyczne, w którym będziemy mieli okazję podziwiać największą na świecie kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego - malarza, który właśnie w Sanoku się urodził i mieszkał przez wiele lat. Wystawą, którą także koniecznie należy zobaczyć w Muzeum Historycznym jest sztuka cerkiewna XV-XIX wieku. Prezentowana kolekcja to ponad 700 ikon przedstawiających portrety świętych, epizody z ich życia, sceny z Pisma Świętego, a także apokryfy i legendy. Jeśli już znuży nas miasto możemy ruszyć na górskie szlaki. Na spragnionych pięknych widoków czekają oczywiście bieszczadzkie połoniny. Wyjątkowym pięknem odznaczają się: Połonina Wetlińska, której charakterystycznym akcentem krajobrazowym jest główny grzbiet zaczynający się na zachodzie potężnym Smerekiem  oraz Połonina Caryńska, której nazwa pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie - jej najwyższym punktem jest Kruhly Wierch, wznoszący się na 1297 m n.p.m. Z pewnością warto także  odwiedzić Komańczę, wieś w dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka. Warto tu zobaczyć dwie cerkwie - prawosławną i greckokatolicką. Na spragnionych wodnych atrakcji  czeka sztucznie utworzone jezioro w pobliżu miejscowości Solina. To największy pod względem pojemności zbiornik wodny w Polsce. Jego linia brzegowa jest urozmaicona i charakteryzuje się dużą liczbą malowniczych zatok. W Bieszczadach można się także przejechać Bieszczadzką Kolejką Leśną. W wyznaczone dni od maja do października ta leśna wąskotorówka kursuje na trasie Majdan-Przysłup-Majdan i Majdan-Balnica-Majdan. Do Sanoka, Ustrzyk Dolnych i Górnych dojedziecie SuperPKS-em. Poniżej kilka przykładowych połączeń, które obsługuje SuperPKS, oczywiscie w dobrych cenach:

Kraków-Ustrzyki Górne od 42 zł

Łódź-Sanok od 71 zł

Katowice-Sanok od 49 zł

Warszawa-Sanok od 72 zł

Wrocław-Ustrzyki Górne od 59 zł